• Dzień dobry - gokajaki.pl :) Zaplanuj urlop lub weekend w kajaku lub canoe - szeroki wybór tras dopasowanych do Waszych wymagań i umiejętności! Zapraszamy do kontaktu i rezerwacji info@gokajaki.pl lub 6666 444 22!!!
 • Przeżyj wspaniałą przygodę!

  Organizujemy spływy m.in.:

  Rzeki Kaszub:
  • Brda, Zbrzyca, Chocina, Wda
  • Rzeki Przymorza:
  • Słupia, Łupawa, Wieprza
  • Rzeki Pomorza Zachodniego:
  • Parsęta, Radew
  • Rzeki Wielkopolski
  • Piława, Drawa, Gwda
  • Rzeki zwałkowe:
  • Czerwonka, Lipczynka, Modra
 • Propozycje:

  • Spływy kilkugodzinne i jednodniowe - rzeka Brda, Chocina, Zbrzyca, Wda i inne
  • Spływy dwudniowe - rzeka Brda, Zbrzyca, Wda, Słupia, Wieprza i inne
  • Spływy trzydniowe i dłuższe - rzeka Brda, Wieprza, Wda, Piława, Łupawa, Słupia, Drawa i inne
  • Oferujemy zniżki dla uczniów, studentów oraz grup zorganizowanych - nawet 20%
 • Zbrzyca

  Trudność: (1) trudność

  Długość rzeki 47 km / szlaku 45 km (od Somin 38km do ujścia)

  Zbrzyca to lewy dopływ Brdy o długości 47km. Wypływa z jeziora Duży Zbełk, a kończy swój bieg wpadając do jeziora Witoczno niedaleko Swornegaci. Przecina Równinę Charzykowską, w większości otoczona Zaborskim Parkiem Krajobrazowym. Porośnięte lasami brzegi dodają uroku i urozmaicenia na tym szlaku. Kajakarze z przyjemnością spływają Zbrzycą, zgodnie twierdząc, iż to najpiękniejszy dopływ Brdy. Rzeki, które do niej wpadają – Młosienica (Młosina), Kłonecznica i Kulawa – doskonale nadają się na jednodniowe spływy. Rzeka jest bezpieczna – często wybierana jako pierwsza w kajakarskiej przygodzie. Spływ można rozpocząć w Sominach lub Leśnie – odcinki 2 dniowe do ujścia. Dalej można kontynuować rzeką Brdą.

  Proponowane trasy spływu Zbrzycą

  Sominy – Widno – 24km

  Widno – Swornegacie – 17km

  Leśno – Laska 15km                                                                                                                

  Laska – Swornegacie 15km

  Dzień pierwszy – Sominy – Widno – 24km

  Dwudniowy spływ szlakiem rzeki Zbrzycy można rozpocząć w Sominach (38km szlaku), w Parzynie (29km) lub Leśnie (tutaj pierwsze trzy kilometry przemierzamy dopływem Zbrzycy – Młosiną). W pierwszym wariancie do biwaku w Widnie mamy 24km i zajmie nam to około 6-7 godzin. Jest to odcinek jeziorno – rzeczny z jeziorami Somińskim, Kruszyńskim oraz Parzyn. Na pierwszym z nich trzeba wytężyć wzrok, aby wśród trzcin znaleźć przesmyk na kolejny zbiornik wodny. Po przepłynięciu jeziora Kruszyńskiego wpływamy na krótki odcinek rzeczny. Z lewej strony mijamy zabudowania osady Windorp (31km) i po pokonaniu jednego kilometra wpływamy na Jezioro Parzyn, którym przemierzamy wzdłuż prawego brzegu, a wpływając już na rzekę mijamy osadę o takiej samej nazwie jak jezioro (29km). Przez najbliższe 17km towarzyszyć nam będą na przemian zalesione wysokie brzegi i krótkie odcinki otoczone łąkami. Czekają nas również trzy przenoski – kolejno: Parzyn Młyn (27,5km), Kaszuba (24km), Milachowo Młyn (21km). Tuż przed przenoską w Kaszubie do Zbrzycy wpada lewy dopływ Młosina (Młosienica). Stanowi ona alternatywę dla kajakarzy preferujących odcinki rzeczne – z miejscowości Leśno do Laski to około 4-6 godzin spływu. Za przenoską przy tartaku w Milachowie Młyn docieramy do wsi Rolbik (19km), aby po kilku kilometrach dosłownie musnąć jeziora Milachowo i kontynuować do pola biwakowego koło leśniczówki w Widnie (14km).

  Dzień drugi – Widno – Swornegacie – 17km

  Za osadą Widno, po prawej stronie, wpływa bardzo urokliwy dopływ – rzeka Kulawa. W 2009 roku został tutaj utworzony rezerwat przyrody Dolina Rzeki Kulawy. Następnie dopływamy do wsi Laska na 12km (dobrze zagospodarowane pole biwakowe –w okresie letnim możliwość zjedzenia ciepłego posiłku, niektórzy decydują się płynąć w pierwszym dniu aż do tego miejsca). Spływ kontynuujemy krótkim leśnym odcinkiem i znajdujemy się na początku ciągu śródleśnych jezior o malowniczej linii brzegowej i czystej wodzie. Pierwsze z nich to Jezioro Laska, kolejne Jezior Księże, następnie Jezioro Parszczenica i na końcu Jezioro Śluza. Do Jeziora Księże z prawej strony wpada szlak rzeki Kłonecznicy. Po przepłynięciu Jeziora Śluza wpływamy w głęboki wąwóz, a rzeka staje się szeroka. W tym klimacie po około czterech kilometrach dopływamy do ujścia rzeki w jeziorze Witoczno. Po pokonaniu jeziora pozostaje nam jedynie 1.5km płynięcia Brdą pod prąd (nurt absolutnie nie uciążliwy, nie sprawi kłopotu nawet początkującym) do naszej bazy w Swornegaciach.  Inną opcją jest kontynuacja spływu szlakiem Brdy, z którym Zbrzyca łączy się na Jeziorze Witoczno.

  Odległości od Swornegaci:

  Sominy – 45 km

  Parzyn – 30 km

  Kaszuba – 25 km

  Leśno – 25 km

  Rolbik – 25 km

  Widno – 20 km

  Laska – 20 km

  Śluza – 20 km

  Swornegacie – o km baza  Facebook

  Likebox Slider Pro for WordPress