• Dzień dobry - gokajaki.pl :) Zaplanuj urlop lub weekend w kajaku lub canoe - szeroki wybór tras dopasowanych do Waszych wymagań i umiejętności! Zapraszamy do kontaktu i rezerwacji info@gokajaki.pl lub 6666 444 22!!!
 • Przeżyj wspaniałą przygodę!

  Organizujemy spływy m.in.:

  Rzeki Kaszub:
  • Brda, Zbrzyca, Chocina, Wda
  • Rzeki Przymorza:
  • Słupia, Łupawa, Wieprza
  • Rzeki Pomorza Zachodniego:
  • Parsęta, Radew
  • Rzeki Wielkopolski
  • Piława, Drawa, Gwda
  • Rzeki zwałkowe:
  • Czerwonka, Lipczynka, Modra
 • Propozycje:

  • Spływy kilkugodzinne i jednodniowe - rzeka Brda, Chocina, Zbrzyca, Wda i inne
  • Spływy dwudniowe - rzeka Brda, Zbrzyca, Wda, Słupia, Wieprza i inne
  • Spływy trzydniowe i dłuższe - rzeka Brda, Wieprza, Wda, Piława, Łupawa, Słupia, Drawa i inne
  • Oferujemy zniżki dla uczniów, studentów oraz grup zorganizowanych - nawet 20%
 • Wda

  Czas spływu 9 dni. Trudność: (1) trudność 

  Długość rzeki 198 km / szlaku 195 km

  Rozpoczynając swój bieg z Jeziora Krążno na Równinie Charzykowskiej, poprzez kompleks Borów Tucholskich, a na koniec Wysoczyznę Święcką, przepływa „siostra” rzeki Brdy – porównywalnie piękna i atrakcyjna rzeka w tym regionie Polski – WDA (zwana również Czarną Wodą).

  Spływy kajakowe Wdą – najpopularniejsze na odcinku od Lipusza do Tlenia odbywają się na różnorakie sposoby: kilkugodzinne, weekendowe, a nawet ponad tygodniowe wyprawy.

  Rzeka na wspomnianej wyżej trasie tożsama jest z pięknym krajobrazem, urozmaiceniem oraz bezpieczeństwem (poza anomaliami pogodowymi na Morzu Kaszubskim – kompleksie Jezior Wdzydzkich).

  Proponowany sprzęt na Wdę to jedynki i dwójki turystyczne oraz canoe. W górnym biegu (do Lipusza) może być penetrowana jedynkami górskimi, a poniżej Tlenia polecana wprawionym kajakarzom z uwagi na przyspieszenie nurtu za elektrowniami, przenoskami oraz spływem po zbiornikach zalewowych.

  Odcinki dzienne proponowane na spływy jednodniowe lub ciąg wielodniowej wyprawy:

  Dzień 1 (Jabłuszko lub Śluza – Lipusz 13 lub 15km, ok. 5–7 godz. spływu)

  Dzień 2 (Lipusz – Wdzydze Kiszewskie 21km, ok. 6–7 godz. spływu)

  Dzień 3 (Wdzydze Kiszewskie – Borsk 9km, ok. 2 godz. spływu)

  Dzień 4 (Borsk – Czarna Woda 20km, ok. 5-6 godz. spływu)

  Dzień 5 (Czarna Woda – Czarne 16km, ok. 5 godz. spływu)

  Dzień 6 (Czarne – Młynki 17km, ok. 5-6 godz. spływu)

  Dzień 7 (Młynki – Wdecki Młyn 13km, ok. 4-5 godz. spływu)

  Dzień 8 (Wdecki Młyn – Błędno 23km, ok. 6 godzin spływu)

  Dzień 9 (Błędno – Tleń 21km, ok. 6 godzin spływu)

   

  Dzień 1 (Jabłuszko lub Śluza – Lipusz 13 lub 15km, ok. 5–7 godz. spływu)

  Do zmierzenia własnych możliwości przeciwko nieujarzmionej naturze można wybrać odcinek z Jabłuszka (194km) lub Śluzy (192km) do Lipusza (179km). Te kilkanaście kilometrów zachęca tylko i wyłącznie prawdziwych zdobywców, którym zadrapania od gałęzi, braki wody oraz przedzieranie się przez wąski szlak pozwala na zapisanie na swoim koncie kolejnego zaliczonego odcinka. W miejscowości Lipusz dostępne są pola biwakowe oraz kwatery prywatne.

  Dzień 2 (Lipusz – Wdzydze Kiszewskie 21km, ok. 6–7 godz. spływu)

  Od Lipusza Wda udostępnia swe wody dla wszystkich kajakarzy. Szlak jest dosyć wąski i płytki, co sprawia, iż korzystają z niego spływy masowe oraz wodniacy z rodzinami. Po niespełna trzech kilometrach uważać należy pod mostem drogowym na trasie Chojnice –Kościerzyna, gdzie napotkamy niebezpieczne bystrze. Dalej przepływamy obok pojedynczych zabudowań osad Krugliniec (175,5km), a następnie Loryniec (166km) – przy mostach dogodne miejsca do wodowania kajaków, jeśli chcielibyśmy skrócić odcinek w tym dniu. Następnie mijamy miejscowość Czarlina, gdzie należy uważać, aby nie płynąć na wprost w Jezioro Słupinko, dalej Słupino, a skręcić w lewo i wpłynąć na Jezioro Radolne, które jest właściwym szlakiem Wdy. Wespół z trzema innymi (J. Gołuń, J. Jeleń, J. Wdzydze) Jezioro Radolne tworzy tzw. Kaszubskie Morze – największy akwen wodny na Pojezierzu Południowopomorskim. Płyniemy wzdłuż lewego brzegu, a w momencie znalezienia się na „skrzyżowaniu” jezior po lewej stronie dziobu kajaka osiągniemy Wdzydze Kiszewskie (158km). Miejscowość oferuje nam szeroką bazę noclegową – pola biwakowe, kwatery oraz domki i ośrodki wypoczynkowe.

  Dzień 3 (Wdzydze Kiszewskie – Borsk 9km, ok. 2 godz. spływu)

  Na ten dzień proponujemy zwiedzanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego – obowiązkowy punkt spływu Wdą. Zobaczymy tutaj ponad 30 zabytków przeniesionych z różnych stron Kaszub i Kociewia. Zaopatrzymy się również w przeróżne pamiątki. Tego dnia po nasyceniu ciekawostkami o życiu Kaszubów i Kociewiaków uważnie płyniemy do miejscowości Borsk (149km). Wzdłuż trasy położone są brzegi wysp – Ostrów Wielki, Glonek, Ostrów Mały – stanowiące naturalną ochronę przed niebezpiecznymi podmuchami wiatru. W Borsku należy pamiętać, aby kajaki przenieść na prawą stronę jazu i płynąć pod mostem betonowym – szlakiem Wdy. Z lewej strony (pod mostem drewnianym) odchodzi Kanał Wdy, gdzie ilość odnóg na pobliskie łąki może zmylić niejednego kajakarza. W Borsku znajdziemy pola biwakowe, kwatery prywatne oraz ośrodki wypoczynkowe.

  Dzień 4 (Borsk – Czarna Woda 20km, ok. 5-6 godz. spływu)

  Niektóre spływy zaczynają sie z Borska, jako że omijają trudne do przepłynięcia w niepogodę Morze Kaszubskie. Po wypłynięciu z Borska możemy zmierzyć się z okresowymi niedostatkami wody – krótkie holowanie kajaków okaże się wówczas niezbędne. Po około 10km napotkamy kolejny unikat na szlaku Wdy – Rezerwat Kamienne Kręgi nieopodal osady Odry. Cumujemy kajak przy wysokim brzegu i udajemy się na spacer, aby zapoznać się z historią Gotów, którzy przebywali na tych terenach w I i II w. n.e. Za tym „przystankiem” nurt wyraźnie zwalnia, czego powodem jest spiętrzenie w osadzie Wojtal (137,5km). Lewą stroną przenosiny kajaki przez jezdnię i wodujemy tuż za nią. Za jazem nurt przyspiesza, aby popołudniem zanieść nas do miasta Czarna Woda (129km), gdzie do wyboru mamy miejsca noclegowe – pola namiotowe, domki oraz kwatery prywatne.

  Dzień 5 (Czarna Woda – Czarne 16km, ok. 5 godz. spływu)

  Po opuszczeniu miasteczka Czarna Woda przepływamy przez osadę Złe Mięso – podanie ludowe mówi o karczmarzu, który okradał i mordował podróżnych, a ze zwłok przyrządzał potrawy. Kiedy prawda wyszła na jaw został on powieszony, a karczma zburzona – stąd nazwa osady. Dalej płyniemy wśród łąk i pól, a dosyć bystry nurt umożliwia nam odpoczynek – wystarcza jak od czasu do czasu manewrujemy wiosłem, aby utrzymać kierunek płynięcia. Po kilku godzinach dopływamy do pola biwakowego w Czarnem (113km).

  Dzień 6 (Czarne – Młynki 17km, ok. 5-6 godz. spływu)

  Na tym odcinku poddajemy się kontemplacji najpierw wśród łąk, które zwężają się, a w miejsce nich porasta las. Taka leśna sceneria towarzyszyć nam będzie przez drugą połowę dzisiejszego odcinka. Nocleg na polu namiotowym w Młynkach (96km) – dobrze zagospodarowane pole biwakowe.

  Dzień 7 (Młynki – Wdecki Młyn 13km, ok. 4-5 godz. spływu)

  Tego dnia proponujemy skorzystać z ciszy i spokoju lasów, jako że odcinek jest krótki – bez miejsc do zwiedzania. Nurt wyraźnie osłabia się. Następnie dobijamy do miejscowości Wda, gdzie radzimy uzupełnić zapasy – następny sklep dopiero za 44km w Tleniu (oprócz oddalonego o kilkaset metrów od rzeki sklepu we wsi Smolniki). Naszym biwakiem tego dnia jest Wdecki Młyn (83km) – najpierw spiętrzenie i ok. 50- cio metrowa przenoska, a potem tuż obok leśniczówki pole biwakowe.

  Dzień 8 (Wdecki Młyn – Błędno 23km, ok. 6 godzin spływu)

  Po poprzednich krótszych odcinkach przyszedł czas na dłuższy. Krajobraz nadal dominuje w leśno – łąkowej postaci. Okazy fauny, jakie można tutaj spotkać to np. zimorodki i bociany czarne. Po minięciu zabudowań osady Łuby rzeka wpływa w jar, a drzewostan bogaci się w drzewa liściaste. Wda kręci się tworząc zakola i wiedzie nas przez „Krzywe Koło w Pętli Wdy” – miejsce odkryte w XIX w. Do dziś nazywane Paradyżem przez tubylców. Noclegiem na dzisiaj do wyboru dwa pola namiotowe w Błędnie (60km) – oba umieszczone na prawym brzegu.

  Dzień 9 (Błędno – Tleń 21km, ok. 6 godzin spływu)

  Ostatni proponowany odcinek na spływy rekreacyjne to znaczne przyspieszenie nurtu przez pierwsze kilkanaście kilometrów. Po pokonaniu ponad połowy trasy, tuż przed mostem w Starej Rzece napotkamy zwalony dąb, który zagradza cale koryto rzeki. Zweryfikuje on nasze umiejętności – należy go z rozwagą pokonać lub przy jakichkolwiek wahaniach przenieść kajak po lewym brzegu. Za Starą Rzeką nurt stopniowo zwalnia, a koryto Wdy rozszerza się. Spokojnie dopływamy do opłotków Tlenia (39km), gdzie po przepłynięciu pod mostem drogowym, a następnie kolejowym, aby po pięciuset metrach dobić do Stanicy Wodnej. W tym miejscu większość wypraw kajakowych szlakiem Wdy kończy się.

  Powyższa trasa proponowana jest dla spływowiczów indywidualnych lub grup pragnących wypocząć w kajaku spływając rzeką Wdą.

  Kontynuacja spływu Wdą do ujścia w Wiśle proponowana jest tylko wytrwałym kajakarzom. Odcinek można podzielić na dwa dni:

  – Tleń – Elektrownia Gródek 16km

  – Gródek- Przystań Wodna, tuż za obwodnicą Świecia 16km.

  Te dwa etapy okupione będą jednak spływem po sztucznych jeziorach oraz przenoskami wokół elektrowni i spiętrzeń. 

  Istnieje możliwość niezliczonych modyfikacji odcinków dziennych oraz miejsca rozpoczęcia i zakończenia spływu w zależności od Państwa czasu i doświadczenia.

   

  Zapraszamy na spływy kajakowe Wdą i jej dopływami!!!

  Odległości od Swornegaci:
  Lipusz – 45 km
  Loryniec – 47 km
  Wdzydze Kiszewskie – 60 km
  Wdzydze Tucholskie – 42 km
  Borsk – 40 km
  Wojtal – 50 km
  Czarna Woda – 50 km
  Czubek – 60 km
  Osowo Leśne – 80 km
  Młynki – 80 km
  Wda – 90 km
  Kasparus – 75 km
  Błędno – 70 km
  Tleń – 80 km  Facebook

  Likebox Slider Pro for WordPress