Słupia
Czas spływu 5-6 dni. Trudność: (2)
Rzeka, która swą zmiennością zaskoczy niejednego śmiałka. 124 km szlaku kajakowego Słupi wiedzie swe wody pośród różnych form ukształtowania terenu – pagórki wokół jezior, dolinę oraz pasmo wzniesień w końcowym biegu.
Szlak dostępny dla kajakarzy rozpoczyna się przy brzegu Jeziora Gowidlińskiego, aby zakończyć się w otchłani Bałtyku w słynnej w całej Polsce Ustce.
Początkowo kajakarze dryfują po rozległych akwenach Jezior Gowidlińskiego i Węgorzyno, by dziką, nieujarzmioną Rynną Sulęczyńską wpłynąć w śródleśny odcinek Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Tutaj napotykamy naturalne przeszkody w postaci zwalonych drzew, kamienistych bystrzy oraz progów wodnych, które następnie ustąpią miejsca unikalnemu w skali Europy systemowi hydroelektrowni pochodzącemu z przełomu XIX i XX wieku działającemu do dnia dzisiejszego. Pomiędzy mijanymi elektrowniami charakter rzeki stopniowo łagodnieje, aby meandrując przez Wysoczyznę Polanowską i Równinę Słupską dotrzeć do cywilizacji największego na szlaku miasta – Słupska. Po opuszczeniu terenów miejskich, płynąc wśród lasów, następnie pól i łąk, Słupia podąża poszerzonym korytem wprost do Bałtyku.
Proponowane etapy dzienne:
Dzień 1 Gowidlino (124km) – Sulęczyno (112 km) – 12km ok. 4 godzin spływu
Dzień 2 Sulęczyno (112km) – Soszyca (95km) – 17km ok. 5 – 7 godzin spływu
Dzień 3 Soszyca (94km) – Jezioro Głębokie (75km) – 19km ok. 6 – 8 godzin spływu (na koniec przewózka kajaków na odcinku ok. 7km)
Dzień 4 Gałąźnia Mała (68km) – Leśny Dwór – Łysomiczki (53km) – 15km ok. 5 – 6 godzin spływu
Dzień 5 Leśny Dwór – Łysomiczki (53km) – Słupsk (34km) – 19km ok. 5 – 7 godzin spływu
Dzień 6 Słupsk (34km) – Bydlino (16km) – 18km ok. 5 – 7 godzin spływu
Dzień 7 Bydlino (16km) – Ustka (0km) – 16km ok. 4 – 6 godzin spływu
Dzień 1 Gowidlino (124km) – Sulęczyno (112 km) – 12km ok. 4 godzin spływu
Pierwszy dzień spływu rozpoczynamy z letniskowej miejscowości Gowidlino na plaży Jeziora Gowidlińskiego. Przemierzamy toń tegoż jeziora trzymając się lewego brzegu. Z prawej strony mijamy wyspę Ostrów, a następnie półwysep Gogowe. Lejkowate ujście Słupi znajduje się na południowym krańcu jeziora. Pokonując wąski, stosunkowo zarośnięty rzeczny odcinek, po jednym kilometrze od jeziora, w osadzie Amalka czeka nas pierwsza przenoska. Kilka minut zajmie nam obejście młyna i dalej będziemy mogli cieszyć się spływem przepiękną rzeką Słupią. Po około trzech kilometrach od młyna wpływamy na kolejne jezioro na szlaku – Węgorzyno. Płynąc tym naturalnym akwenem trzymamy się prawego brzegu, aby osiągnąć miejscowość Sulęczyno. Widząc pierwszy most drogowy należy przygotować się na trudne do pokonania kamieniste bystrze. Pędząca za nim woda poniesie nas do pierwszych możliwych kwater oraz pola namiotowego blisko centrum wsi. Po zakwaterowaniu się, bądź rozbiciu namiotów proponujemy spacer nad znajdującą się nieopodal Rynnę Sulęczyńską, aby upewnić się czy nasze umiejętności wystarczą do jej pokonania. Ten 300-stu metrowy odcinek to bystrze całkowicie usłane głazami, a spadek wody około 4 ‰ jest największym na Niżu Polskim.
Dzień 2 Sulęczyno (112km) – Soszyca (95km) – 17km ok. 5 – 7 godzin spływu
Na rozpoczęcie dnia niesamowita dawka adrenaliny w postaci spłynięcia wspomnianą wcześniej Rynną Sulęczyńską. Pokonać ją należy najlepiej kajakami bez bagażu. Zalecamy również użycie fartuchów kajakowych. Zaraz za rynną napotkamy przenoskę wokół tartaku – ok. 50m. Spora część kajakarzy, którzy nie czują się na siłach, aby zmierzyć się z powyższym bystrzem przenosi kajaki aż za jaz za wspomnianym tartakiem. Po zwodowaniu kajaków rzeka wije się najpierw wśród lasów, w nurcie pojawiają się od czasu do czasu zwalone drzewa oraz progi wodne, na lewym brzegu zobaczymy zagospodarowane pole biwakowe z pełnym węzłem sanitarnym. Lasy ustępują miejsca łąkom. Mijamy kolejno osadę Nowe Pole, następnie Parchowski Młyn. W okolicach osady Jamnowski Młyn na prawym brzegu kolejna przystań i możliwość biwaku. Kiedy koryto rzeki zacznie się rozszerzać, a prąd słabnąć, oznaczać to będzie, iż zbliżamy się do kolejnego na szlaku naturalnego zbiornika wodnego – Jeziora Żukowskiego. Nad jego brzegiem również znajdziemy miejsca na biwak (jedno pole tuż po wpłynięciu na nie, następne wraz z przystanią kajakową blisko ujścia Słupi z jeziora). Wpływając na ten akwen skręcamy w prawo, przepływamy przez jezioro na przeciwległą stronę i wzdłuż lewego brzegu kierujemy się do ujścia. Po pokonaniu ponad kilometra rzecznego odcinka czeka nas przenoska wokół jazu (dobijamy do prawego brzegu i na prawym się wodujemy), który jest początkiem kanału doprowadzającego wodę do pierwszej na szlaku elektrowni. Następnie szlak wiedzie 1700 metrowym kanałem i kończy się tuż przed Elektrownią Struga – najstarszą w Europie, nadal czynną. Dobijamy do lewego brzegu, przenosimy kajaki na koryto główne (zadrzewioną skarpą w dół). Około 200m od wodowania mamy do dyspozycji przystań kajakową z sanitariatami i ogólną infrastrukturą kempingową. Z racji, że najbliższy ok. trzykilometrowy odcinek miewa okresowe niedobory wody, przy niskim stanie można skorzystać z przewózki do miejscowości Soszyca, gdzie przy moście drogowym również znajduje się pole biwakowe.
Dzień 3 Soszyca (94km) – Jezioro Głębokie (75km) – 19km ok. 6 – 8 godzin spływu (na koniec przewózka kajaków na odcinku ok. 7km)
Rozpoczynając ten dzień przekroczymy granicę Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” – największego na Pomorzu ochraniającego cenne walory Doliny Słupi. Rzeka płynie szerszym korytem, napotkamy tu liczne bystrza. Po minięciu osady Jaszewo ukaże się nam malowniczy krajobraz – zalesione do samych brzegów zbocza, przybrzeżne szuwary oraz łąki porośnięte kępami drzew. W niedalekiej odległości od rzeki znajduje się rezerwat przyrody „Gniazda Orła Bielika”. Wśród urokliwego sosnowego starodrzewu wytyczona jest ścieżka ornitologiczna – możemy pokusić się o podglądanie tych ptaków. Zachwycając się przepiękną scenerią dopływamy do mostu w Gołębiej Górze, pod którym czyha na nas kamienisty próg, a nurt rzeki przyśpiesza. Po trzech kilometrach w osadzie Osieczki przy moście należy uważać na pozostałe po starej budowli pale. Niedługo ukażą się nam zarośnięte starorzecza. Z lewej strony miniemy ujście spławnego dopływu Słupi – rzeki Bytowy, a po pięciuset metrach docieramy nad Jezioro Głębokie. W połowie długości jeziora, na prawym brzegu, znajduje się przystań kajakowa, gdzie można rozbić namioty. Alternatywnym miejscem noclegu jest biwak w Gałąźni Małej. Aby tam dotrzeć konieczna jest przewózka kajaków ze względu na rozpoczynający się za jeziorem kanał (niedostępny dla spływu) doprowadzający wodę do drugiej na szlaku hydroelektrowni. Numery kontaktowe do przewoźników osób i kajaków znajdziemy w miejscu rozpoczęcia przewózki.
Dzień 4 Gałąźnia Mała (68km) – Leśny Dwór – Łysomiczki (53km) – 15km ok. 5 – 6 godzin spływu
Po uporaniu się z przewózką kajaków kontynuujemy spływ najpierw krótkim odcinkiem rzeki, a później wśród porośniętych lasami brzegów Jeziora Strzegomino. Po dopłynięciu do Elektrowni Konradowo przenosimy kajaki za kompleks energetyczny. Następnie płynąc wśród lasów osiągamy kolejny zbiornik zaporowy – Jezioro Krzynia. Na końcu tegoż jeziora wpływamy w krótki kanał, aby przed ostatnią już elektrownią na szlaku, wyciągnąć kajaki i lewym brzegiem przenieść sprzęt za nią. Wpływamy w monotonny krajobraz i po kilku kilometrach docieramy do przystani kajakowej w Leśnym Dworze. Tutaj możemy wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą Krzynia – Łysomice.
Dzień 5 Leśny Dwór – Łysomiczki (53km) – Słupsk (34km) – 19km ok. 5 – 7 godzin spływu
Tego dnia krajobraz na przemian łąk i lasów urozmaicony będzie pojedynczymi drzewami leżącymi w korycie rzeki. Z prawej strony miniemy największy dopływ Słupi rzekę Skotawa (ciekawy, jednak uciążliwy szlak kajakowy polecany na spływy zwałkowe). Następnie mijamy dwa lewe dopływy – Kamienną i Żelkową Wodę. Po 2 kilometrach można zatrzymać się na przystani przy moście Żelkówko – Lubuń. Gdzieniegdzie koryto rzeki zatarasowane jest prawie w całości wierzbowymi łozami oraz drzewami. Po kilku kilometrach przebytych w podobnej scenerii miniemy most na trasie Krępa Słupska – Łosino (przy nim przystań kajakowa), gdzie kończy się obszar Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Na lewym brzegu widoczne będą zabudowania Kobylnicy, następnie miniemy stalowy most potwierdzający wpłynięcie na teren Słupska. Tutaj nieopodal SOSiR-u usytuowanego na lewym brzegu rzeki można rozbić namioty.
Dzień 6 Słupsk (34km) – Bydlino (16km) – 18km ok. 5 – 7 godzin spływu
Na „dzień dobry” czeka nas przenoska wokół śluzy łososiowej. Mijamy zabudowania miejskie – zabytki tego miasta można podziwiać z kajaka m.in.: Zamek Książąt Pomorskich oraz Basztę Czarownic. Za dużym mostem kolejowym rzeka opuszcza granice Słupska. Meandrując pokonujemy kolejne kilometry, a w nurcie pojawiają się powalone kłody. Za osadą Włynówko, gdzie również mamy możliwość zatrzymać się na przystani dla kajakarzy, brzegi rzeki urozmaicają lasy mieszane. Po osiągnięciu wsi Bydlino zatrzymujemy się na nocleg na polu biwakowym po lewej stronie.
Dzień 7 Bydlino (16km) – Ustka (0km) – 16km ok. 4 – 6 godzin spływu
Od tego miejsca rzeka płynie szerokim korytem, znikają przeszkody i uciążliwości na szlaku. Najpierw wśród lasów szybko pokonujemy kolejne kilometry, następnie towarzyszyć nam będzie krajobraz łąkowy. Można tutaj dostrzec przybyłe z Bałtyku łososie, co świadczy o niewątpliwej klasie czystości tych wód. Za miejscowością Charnowo rzeka znów wpływa w las, gdzie znajduje się Rezerwat „Buczyna nad Słupią” chroniący rzadkie gatunki roślin. Dalej rzeka wije się nieskomplikowanym odcinkiem wśród łąk i dociera do opłotków Ustki. Na około kilometr przed ujściem Słupi do Bałtyku, możliwe jest dogodne zakończenie spływu lub spędzenie ostatniego podczas tej wyprawy biwaku w stanicy kajakowej. „Kropką nad i” jest jednak niesamowite przeżycie w postaci wypłynięcia na wody morskie i zakończenie spływu na usteckiej plaży. Dopuszczalne jest to tylko i wyłącznie po uzyskaniu wcześniejszej zgody Bosmanatu Portu pod numerem 598144533.
Sprzęt, jaki proponujemy do pokonania tej rzeki to dwójki turystyczne Perception Vista lub wyprawowe Perception Horizon oraz jedynki Perception Carolina 14 oraz canoe. Jeśli zamierzamy wypłynąć na morze wybierzmy Perception Horizon lub Perception Carolina 14 – obowiązkowo wyposażone w fartuchy kajakowe.
Zapraszamy na kajaki i spływy kajakowe rzeką Słupią!!!
Odległości od Swornegaci:
Gowidlino – 80 km
Sulęczyno – 70 km
Soszyca – 60 km
Gołębia Góra – 55 km
Gałęźnia Mała – 70 km
Dębnica Kaszubska – Łysomiczki – 80 km
Słupsk – 100 km
Ustka – 115 km