Skansen Wdzydze
Skansen Wdzydze Kiszewskie – ma już ponad 100 lat i chlubi się kolekcją prawie 50 zabytkowych budowli drewnianych. To pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Zostało założone w 1906 r. przez Teodorę i Izydora Gulgowskich w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie. Na początku zawierało zbiór sprzętów domowych i gospodarskich oraz …cenną kolekcję czepców haftowanych złotem.
Dzisiaj Muzeum jest bardzo rozbudowane. Pięknie położone nad brzegiem jeziora Gołuń zachęca do wypraw. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały dawne wsie kaszubskie i kociewskie. Na obszarze 22 ha możemy zwiedzać wyposażone chaty, dwory, zagrody, karczmy, także kościół (250 lat), szkołę (150 lat), wiatraki (120 lat), kuźnię, tartak i wiele innych. Można się poczuć jakby przeniesionym w inne czasy, w inny świat. Można nawet wziąć ślub w zabytkowym kościele przeniesionym do skansenu ze wsi Swornegacie.
Miejsce tętni życiem dzięki koncertom, wystawom, piknikom ściągającym turystów z kraju i zagranicy. Bardzo bogata jest oferta edukacyjna: można uczestniczyć w warsztatach tkackich, lepienia z gliny, haftowania, malowania na szkle, wykonywania ozdób choinkowych itp.
Od prawie 40 lat organizowany jest w trzecią niedzielę lipca Jarmark Wdzydzki. Jest to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna. Jarmark Wdzydzki przyciąga corocznie kilkanaście tysięcy osób, wśród których są mieszkańcy Pomorza, jak i turyści masowo przyjeżdżający tutaj na wakacje. Z myślą o nich Muzeum przygotowuje bogaty program imprezy na cały dzień w różnych zakątkach 22-hektarowego terenu. Są w nim występy zespołów folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć, połączone z możliwością ich nauki i zakupu gotowych wyrobów. Liczne rodzinne gry i zabawy ludowe, konkursy z nagrodami, a także spotkania z twórcami, rzemieślnikami i artystami gwarantują wszystkim dobrą zabawę, miły nastrój i niezapomniane wrażenia.