Wieprza
Czas spływu 6-7 dni. Trudność: (2)
Przebiegająca na pograniczu woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, malowniczo otoczona, w większości lasami, a w końcowym biegu szeroko rozprzestrzenionymi łąkami, płynie na przemian raz przyśpieszając, by później troszeczkę zwolnić rzeka Wieprza.
Na jej szlaku napotkamy elektrownie wodne, bystrza oraz rozlewiska i starorzecza, a do brzegów podchodzi dzika zwierzyna i podlatują rzadkie gatunki ptaków.
Rzeka swój początek bierze nieopodal wsi Głodowo w powiecie bytowskim i płynąc w kierunku północno-zachodnim w Darłówku uchodzi do Bałtyku.
Spływy kajakowe Wieprzą w większości rozpoczynają się nieopodal osady Broczyna (95 km szlaku). Często spływ Wieprzą łączony jest z jej prawym dopływem – Pokrzywną, jako pierwszy dzień przygody. Zorganizowane miejsca biwakowe są dosyć rzadko usytuowane, co skłania wielu kajakarzy do obozowania „na dziko” na przyległych łączkach – prawdziwa gratka dla miłośników ciszy i spokoju.
Na spływ górną Wieprzą oraz Pokrzywną powinny wybrać się osoby posiadające już doświadczenie w pływaniu kajakiem. Od miejscowości Korzybie (65 km szlaku) rzeką mogą cieszyć się wszyscy kajakarze.
Proponowane etapy dzienne:
Dzień 1 Glewnik – Broczyna – 15km (rzeka Pokrzywna)
Dzień 2 Broczyna – Kawka – 13km
Dzień 3 Kawka – Kępice (Jez. Obłęskie) – 10km
Dzień 4 Kępice – Pomiłowo – 18km
Dzień 5 Pomiłowo – Pieńkówko – 20km
Dzień 6 Pieńkówko – Kowalewice – 16km
Dzień 7 Kowalewice – Darłówko – 18km
Dzień 1 Glewnik – Broczyna – 15km (rzeka Pokrzywna)
Swoją przygodę kajakową z tym szlakiem rozpoczynamy w osadzie Glewnik na rzece Pokrzywnej – prawym dopływie Wieprzy. Kilkadziesiąt metrów od rzeki gospodarz oferuje możliwość zaparkowania aut za niewielką opłatą. Spływ rozpoczynamy przy moście drogowym – dogodne miejsce do wodowania kajaków. Pierwsze kilometry w większości otoczone są łąkami, gdzieniegdzie nad brzegi zawita las. Po minięciu osady Bąkowo wpływamy w większe ostępy leśne, w nurcie co jakiś czas pojawiają się zwalone drzewa oraz bystrza. Kiedy las zacznie ustępować miejsca łąkom, a dolina rozszerzać się oznaczać to będzie, że po chwili wpłyniemy na szlak Wieprzy. Złączenie rzek wygląda jakoby to Pokrzywna była głównym nurtem, a Wieprza do niej wpadała. Od tego momentu odczuwamy wyraźne przyśpieszenie nurtu. Rzeka zakręca w lewo i wpływa pomiędzy wysokie, zalesione brzegi. Ponownie napotkamy naturalne przeszkody w postaci zwalonych drzew i kamienistych bystrz kłopotliwych do pokonania. Po około pięciu kilometrach od złączenia rzek dopływamy do pola namiotowego „Mnich”, położonego na prawym brzegu, na wysokiej skarpie. Jest to śródleśne obozowisko z wiatami i miejscami na ognisko.
Dzień 2 Broczyna – Kawka – 13km
Na początku tego dnia Wieprza wita nas szeroką (ok. 10 metrów) i płytką wodą. Okalają ją lasy liściaste, a z biegiem rzeki na ich miejsce wyrastają bory sosnowe. Odcinek ten uważany jest za czarujący ze względu na otocznie, dodatkowo urozmaicony sporą ilością kamieni i zwalonych drzew w nurcie. Z lewej strony mijamy ujście Studnicy (nieposkromiony szlak dla miłośników wysokiej dawki adrenaliny uważany za najszybszą rzekę na Pomorzu). Kolejno na szlaku mijamy most w Biesowiczkach z herbami szlachty pruskiej oraz most a przy nim pole biwakowe w Kawce (miejsce na ognisko, wiaty, toi-toie).
Dzień 3 Kawka –Kępice (Jez. Obłęskie) – 10km
Dopływamy do elektrowni wodnej w Biesowicach, gdzie czeka nas niespełna 100 metrowa przenoska wzdłuż prawego brzegu. Za przenoską po raz kolejny towarzyszą nam wysokie brzegi, by ponownie ustąpiły miejsca płytkiemu rozlewisku. Oznacza to, ze zbliżamy sie do kolejnej elektrowni na szlaku – Kępka (przenoska wzdłuż prawego brzegu, ok. 80m.). Malowniczość krajobrazu, nienaruszona natura będą nam towarzyszyły do samych Kępic. Najpierw miniemy betonowy most drogowy, a następnie mostek drewniany, przy którym z prawej strony należy wysiąść z kajaków, aby przenieść lub przewieźć kajaki za pobliską elektrownie Kępice (ok. 400 metrów). Nocleg na dzień dzisiejszy proponujemy w ośrodku „Sobótka” nad Jeziorem Obłęskim. Aby przedostać się na miejsce noclegowe do wyboru mamy dwa warianty. Pierwszy z nich to spływ za elektrownią głównym korytem Wieprzy przez ok. 1,5 km i po skręcie w prawo pod prąd pokonanie odcinka Obłęskiej Strugi o charakterze strumyka (ponad 1000 metrów) – ośrodek znajdziemy na lewym brzegu. Opcja druga to przewóz kajaków z drewnianego mostku (przed elektrownią) bezpośrednio na teren ośrodka. Znajduje się tutaj pole biwakowe, toalety, prysznice, miejsca na ognisko oraz pokoje w domkach.
Dzień 4 Kępice – Pomiłowo – 18km
Ruszamy z miejsca biwaku i wąskim strumykiem z nurtem spływamy do głównego koryta Wieprzy. Tutaj woda niesie kajak długimi, prostymi odcinkami otoczonymi borem sosnowym, w większości wśród wysokich brzegów. Mijamy most kolejowy, docieramy do miejscowości Korzybie, gdzie na końcu wsi przy moście jest możliwość postoju lub też rozbicia namiotów (miejsce na ognisko, wiaty, toi-toi). Następnie do pokonania pochyły jaz, który przy zachowaniu ostrożności możliwy jest do spłynięcia. Po pięciu kilometrach od jazu docieramy nad stawy rybne w Pomiłowie, gdzie rzeka rozwidla się. Po uzgodnieniu z właścicielem możemy rozbić biwak i przenocować.
Dzień 5 Pomiłowo – Pieńkówko – 20km
Po krótkiej przenosce na „dzień dobry” do wyboru mamy dwie możliwości płynięcia dalej. Prawą odnogą omijamy Sławno, natomiast lewą wpływamy na zarastający kanał doprowadzający wodę do nieczynnej elektrowni, a później Kanał Młyński, na którym uważać należy na niespełna metrowy jaz – pozostałość po starym młynie. Przez miasto Sławno płyniemy wzdłuż zadbanego parku. Tuż za miastem kanał łączy się z głównym nurtem. Po trzech kilometrach od złączenia odnóg miniemy niewielki most, a przy nim zabudowania wsi Sławsko. Kolejny most na szlaku znajduje sie obok osady Staniewice, tutaj alternatywne pole biwakowe. Rzeka zakolami prowadzi do wsi Tyń. Większość trasy położona wśród łąk i pół. Osiągając Tyń, po przepłynięciu około kilometra, na biwak wybieramy przystań kajakową nieopodal osady Pieńkówko na prawym brzegu rzeki.
Dzień 6 Pieńkówko – Kowalewice – 16km
Tego dnia na początek przywita nas ostatni leśny fragment rzeki. Mijamy leśne zakola, a rzeka wiedzie nas do kolejnej wsi – Mazów. Następnie osiągamy osadę Stary Kraków, gdzie Wieprza wpływa w wąwóz o stromych zboczach. Po kilometrze przełomowy odcinek kończy się, wokół przeważają łąki, a nurt uspokaja się. Z daleka widoczne zabudowania wsi Kowalewice. Na biwak wybieramy zakole rzeki jeszcze przed wsią – ostatni nocleg na łączce w naturalnym otoczeniu.
Dzień 7 Kowalewice – Darłówko – 18km
Po zwodowaniu kajaków i krótkim wiosłowaniu miniemy w rzece głaz o obwodzie 8 metrów z różowego granitu, a następnie na lewej burcie wieś Zielnowo. Rzeka ma uregulowane brzegi i leniwie zbliża nas do opłotków Darłowa. Po dopłynięciu do jazu i przeniesieniu kajaków, należy wybrać prawą odnogę i kontynuować spływ do centrum miasta. Po krótkim wiosłowaniu dopływamy do Darłówka, gdzie Wieprza daje nam niecodzienny wybór – zakończyć spływ czy wypłynąć na otwarte morze. Do realizacji drugiej opcji niezbędna będzie nam zgoda Bosmanatu Portu w Darłówku, co daje nam możliwość zakończenia spływu na bałtyckiej plaży.
Szlak Wieprzy niewątpliwie dostarczy nam ciekawych wrażeń oraz wzbogaci nasze kajakarskie doświadczenie. Sprzęt, jaki proponujemy do pokonania tej rzeki to dwójki turystyczne Wavesport Vista, wyprawowe Perception Horizon lub jedynki Perception Carolina 14 oraz canoe. Jeśli zamierzamy wypłynąć na morze wybierzmy Perception Horizon lub Perception Carolina 14 – obowiązkowo wyposażone w fartuchy kajakowe.
Zapraszamy na spływy Wieprzą!!!
Odległości od Swornegaci:
Trzebielino – 80 km
Broczyna – 75 km
Kępice – 90 km
Sławno – 110 km
Mazów – 125 km
Darłowo – 135 km